USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Kaseti olmayan aday adayı olsun!

15-03-2023

14 Mayıs'ta yapılacak 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için siyasi parti genel merkezlerinde milletvekili aday adaylığı için başvuruda bulunanların oluşturduğu yoğunluk devam ederken siyasi analistlerden ilginç bir teklif geldi: "Lütfen kaseti olmayan başvursun"

Siyasi parti genel merkezlerinde milletvekili aday adaylığı için başvuruda bulunanların oluşturduğu yoğun bir hareketlilik bütün hızıyla devam ediyor. Bürokrattan işçiye, üniversite öğrencisinden kamu çalışanına, hakimden savcıya, müteahhitten iş insanına birçok aday adayı, siyasette yer alarak ülkeye hizmet etmek için yeni bir yola çıktıklarını iddia ediyor.

14 Mayıs'ta yapılacak 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi diğer seçimlerden farklı kılan pek çok sebep var. Ancak bunlar içinden en önemlisi; bu mecliste görev yapacak vekiller başkanlık sisteminden parlamenter sisteme geçişin imzasını atacak. Ya da tam aksi bir duruşla başkanlık sisteminin devamına destek verecek.  Dolayısıyla süreç içinde bazılarının saf değiştirmesi veya sözünde durması çok önemli.

Siyasi analistler; işte bütün bunların yanında deprem ve sel felaketleriyle acı ve ızdırapların en büyüğünü yaşamış ve yaşamakta olan bu milletin fertlerine daha fazla eziyet etmemek, onları bir başka psikolojik buhrana sürüklememek için aday adaylarına çok ilginç bir çağrı yapıyor; "Lütfen kaseti  olan aday adayı olmasın"

2011 seçim sürecini de hatırlatan siyaset bilimciler, bu seçim sürecinde bir çok entel ajansiye ekibinin de görev alacağını, yapılmakta olan seçim sonuçlarının ülke içi ve ülke dışında bir çok merkezi yakından ilgilendirdiğini belirterek, bu bağlamda ana sorumluluğun aday adayına düştüğüne dikkat çektiler.

Aynı kaynaklar, süreç içinde kaset veya zaafiyet yoluyla yoldan çekilmek durumunda kalanları bekleyen en büyük tehlikennin ise toplumsal linç olduğunu ileri sürdü.

 

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?