USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

 Yurt Dışı Lojistik Dağıtım Ağları projesi kapsamındaki depolar faaliyete başladı

Ticaret Bakanlığı, “Yurt Dışı Lojistik Dağıtım Ağları” (YLDA) projesi kapsamındaki depoların faaliyete başladığını kaydetti.

 Yurt Dışı Lojistik Dağıtım Ağları projesi kapsamındaki depolar faaliyete başladı
12-02-2024 12:09
Google News

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, karar kapsamında Avrupa’da 4 adet, ABD’de ise 2 adet YLDA projesine onay verildi.

Açıklamada şöyle denildi:

"Ticaret Bakanlığı olarak dünya ticaretinin yön değiştirdiği, tedarik zincirlerinin yeniden kurulduğu, ticaret rotalarının baştan kurgulandığı bu dönemde ülkemiz, uluslararası ticaretteki yarışa karşı coğrafi konumu ve üretim maliyeti avantajları ile rekabet edebilecek yenilikleri ve politikaları hayata geçirmektedir. Ülke ekonomimizin dünya ticaretinden daha fazla pay almasını ve ülkemizin sürdürülebilir büyümesine katkı sağlamak amacıyla “Yurt Dışı Lojistik Dağıtım Ağlarının Desteklenmesi Hakkında Karar” yürürlüğe konularak önemli bir destek mekanizması hayata geçirilmiştir. Karar kapsamında Avrupa’da 4 adet; Trieste (İtalya), Sete, Marsilya, (Fransa), Tarragona, Barselona (İspanya) ve Hamburg (Almanya) gibi Avrupa’nın en önemli liman şehirlerini kapsayacak şekilde. ABD’de ise, Chicago merkezli ve New Jersey merkezli olmak üzere iki adet YLDA projesine onay verilmiştir. Chicago merkezli projede 1 merkez depo ve 10 cep depo öngörülürken, New Jersey merkezli projede 1 merkez depo ve 9 cep depo yapılması planlanmaktadır. Bugün itibarıyla; Chicago ve Los Angeles ile New Jersey, Long Beach, Houston ve Savannah’ta yer alan depolar aktif olarak hizmet vermektedir.

YURTDIŞINA TESLİMAT SÜRESİ 24 SAATİN ALTINA İNMESİ HEDEFLENDİ

Destek mekanizması olarak tamamen yeniden tasarlanan ve kurgulanan YLDA çerçevesinde, tedarik zincirinin önemli bir bileşeni olan yurtdışı lojistik dağıtım ağlarının baştan sona bir sistem olarak ele alınması ve aşamalarına göre desteklenmesi öngörülmüştür. Anılan destek mekanizması ile yurt dışında ilk kez kurulacak tesislerin ve uçtan uca tüm lojistik süreçlerin yönetilmesini teminen bu tesisler ile bütünleşmiş çalışacak dağıtım ağının, cep depoların ve bu ağın işletilmesine yönelik kurulum, destek, bakım, bilişim sistemleri, teknik donanım ve dekorasyon giderleri, yatırım, ruhsat ve izin giderleri, bunlarla ilgili hukuki danışmanlık giderleri desteklenecektir. Yurt Dışı Lojistik Dağıtım Ağı, ülkemiz ihracatının etkin ve kapsamlı akışını sağlayacak, ihracatçılarımızın uluslararası tedarik ve dağıtım zincirlerine daha hızlı ve rekabetçi fiyatlarla nüfuz etmelerini temin edecek ve önemli pazarlardaki ihracatımızı hem sürekli kılacak hem de pazar payımızın yüksek olduğu yerlerde kalıcılığımızı sağlayacak altyapı imkanlarını sağlayacaktır. Bu sayede hem mal ihracatımızın artırılması hem de lojistik ve taşımacılık sektörümüzün dünya çapında rekabet edebilir düzeye gelmesi amaçlanmaktadır. Yurtdışına teslimat sürelerinin 24 saatin altına inmesi hedeflenmektedir.

Türk ihraç ürünlerine ilişkin depolama, yükleme ve boşaltma, elleçleme, sevkiyat, kargo birleştirme ve bölme ve ilgili ülkenin iç kesimlerine dağıtımı hizmetlerini tek noktadan sunacak olan yurt dışı lojistik dağıtım ağları sayesinde yurtdışında teslimat sürelerinin 24 saatin altına inmesi sağlanacaktır. Böylece hızlı gümrükleme ve doğru iade lojistiği ile ihracata yönelik hedef pazarlarda müşteri memnuniyeti ve marka bilinirliği artırılarak kaliteli ve hızlı katma değerli hizmet sunumu ile ülkemiz rekabette öne çıkacaktır. Sonuçta, sunacakları uçtan uca ve dijitalleştirilmiş çözümlerle ülkemizin e-ihracat operasyonlarının geliştirilmesinde ve hızlandırılmasında da önemli rol oynayacaktır. Ticaret Bakanlığı olarak küresel ekonomideki bulunduğu konumu güçlendirerek, kilit bir rol almasını sağlayacak yeniliklerimiz dijital atılımlar, mevzuat güncellemeleri, koruma tedbirleri, destekler başta olmak üzere devam edecektir. “Türkiye Yüzyılını” “Ticaretin Yüzyılı” yapma hedefimize ilerlemek, toplumsal refahımız artırmak, kalıcı bir büyüme ivmesini ülke ekonomimize kazandırmak için çalışmalarımız kesintisiz devam edecektir."

patronlardunyasi.com

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray2772+42
2Fenerbahçe2770+48
3Trabzonspor2746+10
4Beşiktaş2746+8
5Kasımpaşa2739-2
6Sivasspor2737-3
7Başakşehir FK2736+2
8Çaykur Rizespor2736-12
9Antalyaspor2735+1
10Kayserispor2735-3
11Samsunspor2733-3
12Adana Demirspor2732+3
13Alanyaspor2730-8
14Fatih Karagümrük2729+1
15MKE Ankaragücü2729-3
16Hatayspor2729-5
17Gaziantep FK2728-9
18Konyaspor2728-13
19Pendikspor2726-23
20İstanbulspor2712-31
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün Karikatürü